Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło, że od 16 września 2024 r. wstrzymano zajęcia w około 420 szkołach i placówkach edukacyjnych znajdujących się w czterech województwach szczególnie zagrożonych powodzią. Decyzja ta ma na celu ochronę uczniów i pracowników placówek przed niebezpiecznymi skutkami powodzi. ZUS przypomina, że w przypadku niespodziewanego zamknięcia placówki oświatowej rodzice, którzy muszą zostać w domu z dziećmi, mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy.
Zasiłek opiekuńczy dla ofiar powodzi
„W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, rodzic opiekujący się zdrowym dzieckiem do ukończenia przez nie 8 lat ma prawo do zasiłku opiekuńczego” – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie internetowej.
Za nieprzewidziane zamknięcie placówki, do której uczęszcza dziecko, uznaje się sytuację, w której opiekun zostaje o tym poinformowany na mniej niż 7 dni przed jej zamknięciem.
Zasiłek opiekuńczy można pobierać maksymalnie przez 60 dni w ciągu jednego roku kalendarzowego. Ten limit dotyczy wszystkich uprawnionych członków rodziny, bez względu na ich liczbę oraz ilość dzieci i innych osób wymagających opieki.
Prawo do zasiłku przysługuje, jeśli nie ma innych członków rodziny, którzy mogą zająć się dzieckiem. Wyjątkiem jest opieka nad chorym dzieckiem do 2. roku życia – w takim przypadku zasiłek należy się nawet wtedy, gdy inni członkowie rodziny mogą zapewnić opiekę.
Kto i w jaki sposób może starać się o zasiłek opiekuńczy
Aby uzyskać zasiłek opiekuńczy, należy wypełnić formularz Z-15A oraz przedłożyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki, do której uczęszcza dziecko, takiej jak żłobek, przedszkole, klub dziecięcy czy szkoła.
Członkiem rodziny, który nie może zapewnić opieki nad dzieckiem, jest osoba całkowicie niezdolna do pracy, chora, niesprawna fizycznie lub psychicznie z powodu wieku, zatrudniona na umowę o pracę i odpoczywająca po nocnej zmianie, prowadząca działalność pozarolniczą lub taka, która nie jest zobowiązana do sprawowania opieki zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a jednocześnie odmawia jej podjęcia.
Czytaj też:
ZUS zaoferował pomoc powodzianom. Tyle mogą zyskać