Od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy umożliwiające wdowom i wdowcom łączenie własnej emerytury ze świadczeniem po zmarłym małżonku. Wnioski o wyższe świadczenia będzie można składać od tego dnia. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zachęca osoby owdowiałe do podjęcia działań już teraz.
Renta wdowia. KRUS zachęca do składania dokumentów
"Wdowy/wdowcy, którzy nie mają ustalonego prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku (tj. do chwili obecnej nie złożyły wniosku o rentę rodzinną po zmarłym małżonku), a rozważają ubieganie się w przyszłości o zbieg świadczeń, wniosek o rentę rodzinną mogą złożyć w każdej chwili do dowolnej jednostki organizacyjnej KRUS (oddziału regionalnego lub placówki terenowej KRUS). Kasa rozpatrzy prawo do renty rodzinnej, ustali wysokość tego świadczenia i wyda decyzję w sprawie, ale nie podejmie wypłaty tego świadczenia. Pamiętać bowiem należy, że w myśl obowiązujących obecnie przepisów osoba uprawniona jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy może pobierać tylko jedno z tych świadczeń (zasada ta zmieni się od lipca 2025 r.)" – informuje KRUS.
Rolnicza ubezpieczalnia zwraca uwagę na fakt, że w przypadku nawałnicy wniosków, której spodziewają się po 1 stycznia 2025 r. procedowanie spraw będzie znacznie spowolnione. Wcześniejsze złożenie wniosku może więc znacznie wpłynąć na przyspieszenie tych procedur.
Tzw. wdowie renty od 2025 r.
Obecnie wdowy i wdowcy mogą wybierać pomiędzy pobieraniem własnej emerytury a rentą rodzinną, która wynosi maksymalnie 85 proc. świadczenia zmarłego małżonka. To senior decyduje, które z tych świadczeń jest dla niego bardziej korzystne. Jednak od 1 stycznia 2025 r. wprowadzone zostaną istotne zmiany, które umożliwią wielu wdowom i wdowcom uzyskanie wyższych świadczeń z ZUS, informuje "Fakt".
Od 1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie wdowia renta, a ZUS i KRUS będą przyjmować wnioski od wdów i wdowców o wypłatę wyższych świadczeń. Osoby te będą miały do wyboru dwa warianty: mogą pobierać swoją emeryturę oraz 15 proc. renty rodzinnej, lub zdecydować się na rentę rodzinną i 15 proc. emerytury po zmarłym małżonku.