Od 2023 r. Kodeks pracy umożliwia pracownikom skorzystanie ze zwolnienia z pracy w sytuacjach wynikających z działania siły wyższej. Nowe przepisy przewidują taką możliwość wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach, o czym pisze infor.pl.
Siła wyższa powodem do otrzymania zwolnienia od pracodawcy
Pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych, takich jak nagła choroba lub wypadek, gdy jego natychmiastowa obecność jest niezbędna. Decyzję o sposobie wykorzystania zwolnienia w danym roku podejmuje podczas składania pierwszego wniosku. Jeśli wybierze wymiar godzinowy, niepełne godziny są zaokrąglane w górę. Dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy zwolnienie jest ustalane proporcjonalnie do ich etatu.
Prawo do zwolnienia przysługuje każdemu pracownikowi na umowie o pracę w wymiarze dwóch dni lub 16 godzin rocznie. W przypadku osób, których dobowa norma czasu pracy jest niższa niż 8 godzin, stosuje się odpowiednie przeliczenie godzinowe.
Siła wyższa, jaki wniosek złożyć w celu skorzystania ze zwolnienia
Kodeks pracy nie precyzuje, jak powinien wyglądać wniosek o zwolnienie z powodu siły wyższej. Pracownik musi go jednak zgłosić najpóźniej w dniu skorzystania ze zwolnienia, podając termin oraz sposób jego wykorzystania. Można powołać się na art. 148[1] Kodeksu pracy, który reguluje tę kwestię w kontekście pilnych spraw rodzinnych, przypomina forsal.pl.
Podczas zwolnienia pracownik zachowuje prawo do połowy wynagrodzenia. Przed jego wykorzystaniem warto rozważyć inne możliwości, np. urlop lub zasiłek opiekuńczy, który przysługuje nie tylko na chore dzieci, ale także na dorosłych wymagających opieki.