Zgodnie z unijnym rozporządzeniem Nature Restoration Law, przyjętym 17 czerwca 2024 r. przez Parlament Europejski i Radę, Polska jest zobowiązana do przywracania terenów poddanych osuszaniu na potrzeby rolnictwa.
Unijne prawo zmieni wygląd polskich pól
Rozporządzenie ma na celu długotrwałą odbudowę bioróżnorodności i wzmacnianie odporności przyrody na obszarach lądowych i morskich UE. Działania te obejmują odnawianie ekosystemów oraz wspieranie unijnych celów związanych z łagodzeniem zmian klimatu i adaptacją do nich, jak również realizację międzynarodowych zobowiązań ochrony środowiska.
Państwa członkowskie będą musiały wprowadzić środki mające na celu odbudowę ekosystemów rolnych, co obejmuje m.in. poprawę dwóch z trzech wskaźników: zwiększenie liczebności motyli na łąkach, wzrost zasobów węgla organicznego w glebach mineralnych gruntów uprawnych oraz zwiększenie udziału gruntów rolnych o wysokiej różnorodności krajobrazowej. Do 2030 r. liczba pospolitych ptaków krajobrazu rolniczego ma wzrosnąć o 5 proc., a do 2050 r. o 15 proc. względem poziomu bazowego.
Dodatkowo, państwa będą zobowiązane do przywracania organicznych gleb osuszonych torfowisk użytkowanych rolniczo. Przewiduje się, że do 2030 r. zostanie objętych odbudową co najmniej 30 proc. takich terenów (w tym 1/4 ponownie nawodniona), a do 2050 r. 50 proc. (z czego co najmniej 1/3 ponownie nawodniona), wynika z informacji na rządowych stronach.
Rolnicy nie muszą nawadniać pól
Ponowne nawadnianie gruntów rolnych pozostaje dla rolników dobrowolne, natomiast państwa członkowskie są odpowiedzialne za osiągnięcie celów w zakresie nawodnienia osuszonych torfowisk. Będą więc musiały zapewniać rolnikom zachęty oraz wsparcie edukacyjne dotyczące korzyści z tego procesu. W wyjątkowych przypadkach, gdy nawodnienie miałoby negatywny wpływ na infrastrukturę, adaptację do zmian klimatu lub interesy publiczne, cele te mogą zostać obniżone.