Wysoka temperatura powietrza jest niebezpieczna, ponieważ prowadzi do zaburzeń termoregulacji organizmu. Skutkuje groźnym dla zdrowia odwodnieniem, przeciążeniem układu krążenia oraz szokiem termicznym. Może wywołać udar cieplny, który w skrajnych przypadkach zagraża życiu.
Gdy ciało nie jest w stanie dłużej oddawać nadmiaru ciepła, pojawia się wysoka gorączka, nudności, a nawet utrata przytomności. Lepiej zrobić wszystko, by do tego nie doszło. Co konkretnie?
Folia termiczna lub prześcieradło. Ochrona okna od zewnętrznej strony
Nie mamy wpływu na otoczenie bloku lub kamienicy, w której mieszkamy, ani na to jak budynek jest usytuowany – czy słońce świeci w okna cały dzień, czy tylko rano? W ostatniej chwili przed uderzeniem żaru da się jednak zrobić parę prostych czynności, które poprawią sytuację.
Na pierwszy ogień powinny pójść okna. Plastikowe ramy oraz duże szyby będą nagrzewać pomieszczenie cały dzień jak piec hutniczy. Aby tego uniknąć trzeba je osłonić od zewnetrznej strony. Zaciąganie żaluzji zamontowanych wewnątrz mieszkania niewiele pomoże, kiedy zewnętrzna strona będzie się ciągle nagrzewać. Rozwiązania są dwa:
- zakup foli termicznej (koca ratunkowego) w aptece za około 5 zł – 10 zł,
- poświęcenie starego prześcieradła.
Prześcieradło trzeba narzucić na okno od zewnętrznej strony, starannie zakrywając także ramy! Podobnie postępujemy z folią termiczną – trzeba ją przykleić do ram (!) od zewnętrznej strony okna złotą powłoką do środka, a srebrną na zewnątrz. Obie metody są dobre i obie znacznie obniżą temperaturę w mieszkaniu – nawet o 10 stopni!
Wietrzyć czy nie wietrzyć mieszkania w upał? Ważne w jakich godzinach
Pora na wietrzenie mieszkań i robienie przeciągu w trakcie fali upałów to wyłącznie wczesny ranek i noc. Najlepiej robić to w godzinach porannych między 6:00 a 7:00 oraz wieczorem między 21:00 a 22:00. Okna otwierać maksymalnie na 30 minut, potem zamknąć i zasłonić. Jeśli jednak nocą temperatura wyraźnie spada, można je zostawić otwarte do rana.
W pozostałą część dnia okna powinny być osłonięte i zamknięte. W małych mieszkaniach dobrze jest również w upały ograniczyć gotowanie do minimum. Zamiast ciepłych potraw postawić na sałatki.
Kto nie musi, nie powinien w taką pogodę w ogóle wychodzić z domu, ale wcześniej trzeba zgromadzić w domu zapasy: wodę, soki, owoce (arbuz, melon) oraz produkty z których można przygotować lekki posiłek – pomidory, paprykę, ser, różne rodzaje sałat, jogurt, oliwę.
Czytaj też:
Idą upały. Kiedy można powstrzymać się od pracy?Czytaj też:
Lepszy niż izotonik. W upały dobrze jest się nawodnić starym sposobem
