Zdaniem producenta planszówki "La Famiglia: The Mafia War" gra jest konfliktowa a tłem są mafijne porachunki na Sycylii. Rozgrywka polega na symbolicznym przewodzeniu mafijnej rodzinie i zdobywaniu kontroli nad Sycylią za pomocą, na przykład podkładania ładunków wybuchowych.
„Ten produkt obraża godność Sycylijczyków. Także dewaluuje codzienne zaangażowanie milionów obywateli walczących o sprawiedliwość w naszym regionie” – napisał Alessandro De Leo, polityk włoskiej partii Forza Italia w liście otwartym do prezydenta Sycylii Renato Schifaniego.
Mafia nie odpuszcza Sycylii
„Mafia” to w Polsce synonim zorganizowanej przestępczości. We Włoszech to problem, z którym mieszkańcy tego kraju nie potrafią sobie poradzić od 300 lat. Mafia sycylijska powstała podczas hiszpańskiej okupacji Sycylii, jako ruch oporu skierowany przeciw władzom okupanta. Mieszkańcy wyspy, tracąc zaufanie do niesprawiedliwej wobec nich władzy, którą wprowadzili Hiszpanie, zaczęli organizować własny kodeks prawny i grupy zbrojne dla obrony.
Z czasem mafia stała się pożyteczna także dla lokalnych władz: feudalni właściciele ziemscy posługiwali się nią do rozpraw z chłopami, a kościół katolicki widział w mafii swojego sojusznika przy ochronie posiadłości ziemskich. Żaden sycylijski polityk (w latach 1860–1924) nie mógł liczyć na mandat do włoskiego parlamentu bez aprobaty mafii.
300 osób do więzienia na 3000 lat
Wyzwanie mafijnej organizacji w latach 80. rzucił sędzia Giovanni Falcone. Finalnie, udało się skazać na kary więzienia ponad 300 mafiosów. Dostali łącznie ponad 3 tys. lat więzienia, ale nie zostawili sędziego w spokoju. Zginął 23 maja 1992 na autostradzie koło Capaci. Mafia zaminowała 100-metrowy odcinek drogi, którą jechał sędzia Falcone z rodziną używając ok. 350 kg materiałów wybuchowych.
Walki mafijne w latach 80. zrujnowały znaczną część Sycylii. W ciągu pierwszych dwóch lat dekady zginęło ponad 1000 osób, w tym wielu niewinnych ludzi. Gra zdobyła w 2024 roku prestiżową nagrodę As d'Or, czyli Złotego Asa, przyznawaną na corocznym festiwalu gier planszowych we Francji.