Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT)analizuje możliwość wprowadzenia nowych regulacji dotyczących lokalizacji paczkomatów. Mimo niewątpliwej użyteczności, niektóre lokalizacje okazały się bardzo uciążliwe dla osób mieszkających najbliżej. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym automaty przechowujące przesyłki zaliczają się do budowli, które nie wymagają decyzji o pozwoleniu na budowę, ani nawet zgłoszenia. Nie musi być nawet drogi dojazdowej ani odpowiedniego dostępu.
Użyteczne i uciążliwe. Historie z paczkomatami
We wrześniu br. mieszkaniec Świętochłowic (woj. śląskie) odłączył paczkomat od prądu, a na urządzeniu nakleił kartkę z informacją: „Paczkomat generuje nadmierny hałas 24 godz. 7 dni w tygodniu. Skutkuje to łamaniem przepisu z Art. 51 oraz 51 §1 Kodeksu wykroczeń. Proszę się z tym przepisem zapoznać przed włączeniem paczkomatu, ponieważ będziecie pociągnięci do odpowiedzialności prawnej!” Na hałas z paczkomatu skarżyli się także mieszkańcy osiedla Wilanów. Maszyna została niefortunnie ustawiona tuż przy wylocie tunelu, co oznacza, że przez całą dobą po okolicy rozchodzi się donośny hałas otwieranych i zamykanych metalowych skrytek.
Estetyka paczkomatu, a przede wszystkim jego wielkość dwa lata temu skłoniła mieszkańców Wrocławia, a konkretnie osiedla Biskupin do nazwania wyjątkowo długiej maszyny "Godzillą". Po wizji lokalnej miejska konserwator natychmiast nakazała firmie InPost usunięcie paczkomatu i przywrócenie do poprzedniego stanu "zabytku, jakim jest układ urbanistyczny osiedla Biskupin".
Co z paczkomatami zrobi ministerstwo?
Autorka petycji, która trafiła do do MRiT opisała problemy związane z użytkowaniem paczkomatu umieszczonego w pobliżu prywatnej działki. Autorka zwróciła uwagę na trudności związane z parkowaniem samochodów w jego okolicy, hałas w nocy oraz ograniczenie prywatności spowodowane obecnością kamer.
Ministerstwo podkreśla, że podejmowane działania są i będą prowadzone z uwzględnieniem interesów polskich przedsiębiorców: „Rozważania dotyczące paczkomatów wynikają z petycji wniesionej przez osobę fizyczną. W resorcie trwa analiza postulatów dotyczących lokalizacji paczkomatów oraz określenia ich warunków technicznych”.