Emerytura tylko z ZUS będzie po prostu marna – dla nikogo nie jest to już tajemnicą. Stąd od grudnia 2019 roku możliwość oszczędzania na emeryturę w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Ten powszechny program oszczędnościowy to efekt współpracy
rządu, Polskiego Funduszu Rozwoju, organizacji pracodawców oraz związków zawodowych. Tylko mało popularny.
Na 16,6 mln pracujących Polaków w PPK uczestniczy obecnie tylko 3,66 mln osób. To bardzo mało biorąc pod uwagę fakt, że jak policzył Polski Fundusz Rozwoju, średni zysk statystycznego uczestnika PPK, który oszczędza od grudnia 2019 roku, wynosi od 126 do 158 proc.
Oszczędzanie to nie inwestowanie, ale chyba są wyjątki
Trudno się dziwić, że jak wynika z raportu "Polak Inwestor 2024", Polacy traktują PPK nie tylko jako oszczędności z myślą o emeryturze, ale również jako inwestycję. 28,9 proc. badanych osób uważa również, że ten sposób oszczędzania oraz IKE i IKZE mogą w dużym stopniu zwiększyć dochody na emeryturze.
W grudniu ubiegłego roku wzrosła nie tylko łączna wartość aktywów netto w PPK do 30 mld zł, ale również zwiększyła się liczba uczestników o 27 tys. osób oraz liczba umów o zarządzanie PPK (o 489).
Automatyczny zapis dla niemal wszystkich
Pracownicze Plany Kapitałowe są programem, który automatycznie obejmuje wszystkich pracowników w wieku od 18 do 54 lat, chyba, że pracownik z tego przedziału wiekowego złoży u pracodawcy chęć rezygnacji. Automatycznie obejmują pracowników, którzy w danej firmie lub urzędzie mają staż pracy dłuższy niż 3 miesiące (z ostatnich 12 miesięcy). W PPK nie mogą za to oszczędzać osoby samozatrudnione, służby mundurowe oraz rolnicy.
Na indywidualny rachunek pracownika w PPK co miesiąc wpływa 2 proc. z wynagrodzenia i 1,5 proc. od pracodawcy wynagrodzenia brutto pracownika z możliwością powiększenia składki do dodatkowych 2,5% oraz wpłaty z Funduszu Pracy. Ale są jeszcze dopłaty roczne ze strony państwa (240 zł jeśli kwota wpłat podstawowych i dodatkowych jest równa przynajmniej kwocie wpłat podstawowych należnych od 6-krotności minimalnego wynagrodzenia), i wpłata powitalna (250 zł).