Osoby, które urodziły się od 31 grudnia 1948 do 1 stycznia 1969 r. również mogą liczyć na wcześniejsze emerytury. Ich świadczenia będą jednak zależy od kilka ważnych warunków, które opisuje money.pl.
Wcześniejsza emerytura dla urodzonych przed 1969 r.
ZUS informuje, że wcześniejsza emerytura przysługuje pracownikom wykonującym zawody o szczególnym ryzyku zdrowotnym lub wymagające wyjątkowej kondycji psychofizycznej. Dotyczy to m.in. osób pracujących pod ziemią, zajmujących się obróbką azbestu, produkcją ołowiu i kadmu, a także ratowników z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Aby skorzystać z tej możliwości, wnioski o emeryturę należy złożyć przed osiągnięciem wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Wśród dokumentów wymaganych przez ZUS do uzyskania wcześniejszej emerytury znajdują się m.in.: wniosek emerytalny (formularz EMP), formularz potwierdzający okresy składkowe i nieskładkowe (ERP-6), zaświadczenie o pracy w warunkach szczególnych oraz dokumenty dotyczące wysokości wynagrodzenia.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby przejść na wcześniejszą emeryturę?
Aby przejść na wcześniejszą emeryturę, należy spełnić kilka kluczowych wymagań. Przede wszystkim konieczne jest posiadanie odpowiedniego stażu składkowego i nieskładkowego – minimum 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Ważne jest także udokumentowanie pracy w szczególnych warunkach lub w zawodach wymagających nadzwyczajnych umiejętności.
Kolejnym warunkiem jest osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego, który zależy od płci oraz rodzaju wykonywanej pracy. Należy pamiętać, że osoby korzystające z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) nie mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, chyba że zdecydują się na rezygnację z OFE i przekażą zgromadzone środki na konto Skarbu Państwa.