Polska wybrała drogę termomodernizacji. Na wymianę pieca, okien lub innej formy termomodernizacji można było łatwo dostać dofinasowanie z programu Czyste Powietrze. To zrodziło pole do nadużyć.
28 listopada 2024 roku program Czyste Powietrze został zawieszony. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiG)
uznał, że program wymaga pilnej reformy. Nowe założenia i zasady przyznawania środków zostaną przedstawione na wiosnę 2025 roku, ale NFOŚiG
zdradził informacje dotyczące losu kominków.
Los kominków nie tak bardzo przesądzony
Zgodnie z przygotowywanym obecnie projektem nowego programu "(...) możliwe jest pozostawienie w budynku/lokalu mieszkalnym miejscowego ogrzewcza pomieszczeń na paliwa stałe (wykorzystywanego na cele rekreacyjne), spełniającego wymagania ekoprojektu." – poinformował NFOŚiG w mediach społecznościowych.
Już w 2024 roku wprowadzono zakaz palenia drewnem o wilgotności większej niż 20 proc. Palenie wilgotnego drewna skutkuje emitowaniem trujących substancji do atmosfery. Mokry opał pali się w niższej temperaturze i reakcja spalania nie przebiega dokładnie tak, jak powinna. Mandat z tego tytułu to nawet 500 zł i jest pewny. Policja i straż miejska już nie stosuje pouczeń w tej sprawie.
Zmiana zasad programu Czyste Powietrze dotycząca kominków
Do końca listopada 2024 roku warunkiem uzyskania dofinansowania z programu Czyste Powietrze na instalację pompy ciepła, fotowoltaikę czy termomodernizacja domu była całkowita rezygnacja z użytkowania "miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe". W budynku objętym programem nie mogą znajdować się ani być używane urządzenia opalane węglem, drewnem lub innymi paliwami stałymi, które nie spełniają najwyższych standardów emisyjnych. Dotyczyło to również kominków, nawet jeśli były wykorzystywane wyłącznie w celach rekreacyjnych.
Za niestosowanie się do zasad programu, właścicielowi kominka groziła całkowita utrata przyznanego dofinansowania.