Cudzoziemcy są coraz bardziej zainteresowani nabywaniem nieruchomości w Polsce. W 2024 roku do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wpłynęło aż 2310 wniosków o stosowne zezwolenie.
Polskie przepisy dotyczące nabywania nieruchomości przez cudzoziemców wciąż opierają się na ustawie z 1920 roku, która wymaga wydania zgody administracyjnej na takie transakcje. Dokument ten szczegółowo opisuje również wyjątki od tego obowiązku.
To minister wydaje zgody
Wiesław Leśniakiewicz, wiceminister poinformował w Sejmie, że 2272 złożone wnioski dotyczyły nieruchomości, a pozostałe 38 wniosków – kupna akcji w spółkach. Podkreślił, że „blisko 70 proc. sprzedaży nieruchomości trafiło do obywateli Ukrainy”.
Minister Tomasz Siemoniak wydał łącznie 1515 zgód na zakup, w tym 1112 zezwoleń na nabycie gruntów, 479 na lokale mieszkalne i użytkowe oraz dziewięć na potrzeby placówek dyplomatycznych, co dotyczyło wyłącznie amerykańskiego przedstawicielstwa.
Największym zainteresowaniem obcokrajowców cieszy się kilka województw: mazowieckie, wielkopolskie, małopolskie i śląskie. Wśród osób składających wnioski o zakup nieruchomości przeważali obywatele Ukrainy, Białorusi, Wielkiej Brytanii oraz Turcji.
Cudzoziemcy kupują też gospodarstwa
Zainteresowaniem cieszy się także możliwość sprzedaży nieruchomości rolnych i leśnych. MSWiA wydało w tej kategorii 199 zgód obejmujących powierzchnię 33,8 ha, szczególnie w województwie wielkopolskim, mazowieckim, zachodniopomorskim oraz małopolskim.
Średnia powierzchnia lokali mieszkalnych kupowanych przez cudzoziemców wyniosła 62,17 m kw., a ich łączna powierzchnia przekroczyła 30 tys. m kw. Szczególne zainteresowanie tego typu nieruchomościami jest w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i lubuskim.
Czytaj też:
Dożywotnia renta za oddanie mieszkania. Ile seniorzy dostają miesięcznie?Czytaj też:
Niespełniona obietnica. Dopłat do kredytów mieszkaniowych nie będzie