Bramy wjazdowe, tyły sklepów, podwórka. Gdy wyjdziemy na spacer wokół swojego miejsca zamieszkania, z pewnością wcześniej czy później napotkamy na jakiś automat paczkowy. Sytuacja nie dotyczy jedynie miast, ponieważ automaty paczkowe wyrosły również a na wsiach. Teraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało bacznie przyjrzeć się ekspansji maszyn paczkowych i sprawdzenie, czy nie zakłócają one zbytnio przestrzeni mieszkańców.
Rozwój automatów paczkowych może zostać zahamowany
"Fakt" informuje w piątek, że do Sejmu wpłynęła petycja podpisana przez osoby, które mieszkają w bliskim sąsiedztwie automatów paczkowych. Autorzy petycji zwrócili uwagę, że mieszkanie w okolicy automatów paczkowych powoduje liczne niedogodności, takie jak ciągłe trzaskanie drzwiczek automatów, natężony ruch samochodowy, czy monitoring, który naraża prawo do prywatności.
Autorka petycji postuluje wprowadzenie obowiązku uzyskania zgłoszenia lub decyzji o pozwoleniu na budowę, a także decyzji o warunkach zabudowy w "szczególnie uzasadnionych sytuacjach". Obecne przepisy prawa budowlanego, jak zauważyła prasa, nie wymagają takiej decyzji ani zgłoszenia w przypadku montażu bankomatów, biletomatów, wpłatomatów, automatów sprzedających, przechowujących przesyłki, czy też innych automatów usługowych, o ile ich wysokość nie przekracza 3 metrów. Autorka petycji argumentuje, że w określonych przypadkach taki wymóg powinien jednak zostać wprowadzony, aby lepiej regulować proces instalacji tego typu urządzeń.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przyjrzy się sprawie automatów paczkowych
„Odnosząc się natomiast do (...) kwestii dotyczących uciążliwości powodowanych przez paczkomaty uprzejmie informujemy, że po otrzymaniu dezyderatu z Komisji Petycji Sejmu RP, zagadnienie to zostanie ponownie poddane pogłębionej analizie” – odpowiedziało na petycję MRiT cytowane przez "Fakt".
Odpowiedź można rozumieć bardzo szeroko, ponieważ brakuje w niej konkretów, co konkretnie będzie analizował resort. Być może pojawią się rozwiązania znane już z innych krajów, które polegają na umieszczani przesyłek od różnych operatorów w jednym automacie paczkowym.