Państwowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Metalowego Pomet pod koniec ubiegłego miesiąca złożyło wniosek o upadłość. Oznacza to, że z pracą może pożegnać się sześciusetosobowa załoga firmy. Większość pracowników zakładu stanowią osoby osadzone w pobliskim zakładzie penitencjarnym we Wronkach (woj. wielkopolskie). O upadku Pometu pisze bankier.pl.
Pomet nie jest w stanie dłużej funkcjonować
Państwowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Metalowego Pomet złożyło 30 kwietnia wniosek o upadłość. Mimo tego Powiatowy Urząd Pracy w Szamotułach nie otrzymał dotąd informacji o planowanych zwolnieniach grupowych. Jak podaje Interia Biznes, zarząd spółki działającej we Wronkach zapewnia, że wspólnie ze Służbą Więzienną podejmuje działania mające na celu zachowanie zakładu, miejsc pracy oraz kontynuację działalności resocjalizacyjnej wpisanej w 70-letnią historię firmy.
Trwają rozmowy dotyczące przyszłego funkcjonowania przedsiębiorstwa. W wydanym oświadczeniu cytowanym przez bankier.pl zarząd Pometu podkreślił, że firma nie zamierza zaprzestać działalności, a głównym celem pozostaje dalsza realizacja misji społeczno-gospodarczej. „Społeczna odpowiedzialność jest nam szczególnie bliska, dlatego dokładamy wszelkich starań, by utrzymać dotychczasowy charakter organizacji” – zaznaczono.
Państwowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Metalowego Pomet
Państwowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Metalowego „Pomet” z siedzibą we Wronkach to firma z ponad 70-letnią tradycją, założona w 1953 r. jako Przedsiębiorstwo Obróbki Metali Nr 2. Od początku działalności łączyła produkcję z misją społeczną – resocjalizacją osadzonych poprzez pracę i naukę zawodu. Specjalizuje się w produkcji osprzętu spawalniczego, m.in. palników i reduktorów, oraz świadczy usługi obróbki metali, takie jak cięcie laserowe, gięcie, toczenie CNC i frezowanie. Firma posiada nowoczesny park maszynowy i certyfikat ISO 9001, co pozwala jej realizować złożone projekty dla różnych branż, w tym budownictwa i przemysłu metalowego.
„Pomet” prowadzi również działalność w zakresie generalnego wykonawstwa robót budowlanych oraz zarządza kantynami w zakładach karnych, wspierając procesy resocjalizacji. W 2021 r. firma połączyła się z przedsiębiorstwami w Nysie i Nowogardzie, rozszerzając swoją działalność. W 2022 r. została wyróżniona tytułem „Brylant Polskiej Gospodarki” przez Instytut Europejskiego Biznesu. Obecnie „Pomet” kontynuuje swoją misję, łącząc produkcję z odpowiedzialnością społeczną.