Rząd Donalda Tuska zatwierdził projekt ustawy, który przekazuje odpowiedzialność za tworzenie i utrzymanie zapasów gazu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Koszty zakupu i magazynowania gazu pokryje specjalny fundusz, finansowany z nowej, comiesięcznej opłaty. O szykowanej ustawie dotyczącej gazu informuje Portal Samorządowy.
Dodatkowa opłata w celu zgromadzenia gazu
Rząd przyjął nowelizację ustawy dotyczącej zapasów ropy, gazu i produktów naftowych, przygotowaną przez Ministerstwo Przemysłu. Kluczową zmianą jest przekazanie odpowiedzialności za tworzenie i utrzymywanie strategicznych zapasów gazu ziemnego Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Nowy model zakłada finansowanie zakupów i magazynowania gazu ze specjalnego funduszu, zasilanego comiesięczną opłatą od firm korzystających z przesyłu gazu. Obowiązkowe zapasy mają wynieść 1,06 mld m³, a gaz będzie nabywany m.in. na giełdzie oraz w ramach przetargów i aukcji.
Nowe przepisy dostosowują krajowe prawo do regulacji unijnych i przewidują, że gaz może być magazynowany w Polsce lub innych krajach UE i EFTA, pod warunkiem jego dostępności w krajowym systemie przesyłowym w ciągu 50 dni w razie potrzeby. Dotychczasowe obowiązki firm energetycznych w zakresie utrzymywania zapasów przejmie państwo, co — jak zapewnia rząd — nie wpłynie na ceny gazu dla gospodarstw domowych.
Pewny gaz dla odbiorców wrażliwych
Wysokość nowej opłaty gazowej ustali minister właściwy do spraw energii w drodze rozporządzenia, uwzględniając m.in. koszty realizacji zadań Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, ceny gazu oraz taryfy za magazynowanie. W Ocenie Skutków Regulacji jako punkt odniesienia wskazano taryfę zatwierdzoną w 2024 r. dla spółki Gas Storage Poland (należącej do Orlenu), dotyczącą elastycznych umów długoterminowych dla magazynów kawernowych. Operatorzy wyspowych systemów gazowych, odciętych od sieci krajowej, będą musieli samodzielnie zapewnić dostawy gazu dla odbiorców wrażliwych.
Zmiany obejmą również zasady tworzenia zapasów ropy i paliw. Koszt utrzymania strategicznych rezerw gazu w 2026 r. oszacowano na ponad 1 mld zł, a w kolejnych latach ma spaść do poziomu poniżej 800 mln zł rocznie.
Czytaj też:
Prezydent podpisał ważną ustawę. Wielu Polaków odetchnie z ulgą