Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) przy polskich drogach mają już niedługo zaroić się ładowarek do samochodów elektrycznych. Pierwszy przetarg na budowę ładowarek wyłonił firmy, które postawią ładowarki na 31 stacjach. Wkrótce mają być ogłoszone przetargi na kolejne MOP-y. O nowej sieci ładowarek do samochodów elektrycznych pisze Portal Samorządowy.
Stacje do ładowarek elektrycznych wyrosną przy polskich drogach
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała oferty od siedmiu firm na budowę stacji ładowania na 31 MOP-ach przy autostradach i drogach ekspresowych. Pięć podmiotów, w tym Fastned, Ekoen, Greenway Polska i Tesla, chce zrealizować wszystkie lokalizacje, a dwie firmy złożyły oferty na wybrane miejsca. Kryteriami przetargu są wysokość czynszu za dzierżawę i procent od przychodu.
Nowe stacje mają obsługiwać zarówno auta osobowe, jak i ciężarowe. Na każdym MOP-ie powstaną minimum cztery punkty o łącznej mocy 600 kW dla osobówek i dwa o mocy co najmniej 350 kW dla ciężarówek. Umowy będą obowiązywać przez 20 lat. To ważny krok, bo w Polsce nadal brakuje ładowarek przy głównych trasach.
GDDKiA szykuje ładowarki dla samochodów elektrycznych
„Objęte przetargiem zostały MOP-y: A1 – Starcza Wschód i Zachód, Gorzelanka Wschód i Zachód, Wierzchowisko Wschód i Zachód (wszystkie w woj. śląskim), A2 – Ciosny Północ i Południe (woj. łódzkie), A4 – Krajków Północ (woj. dolnośląskie), Prószków (woj. opolskie), Paszczyna Południe, Chotyniec, Hruszowice (trzy w woj. podkarpackim), S3 – Lisiny Wschód i Zachód (woj. lubuskie), Przybiernów Wschód i Zachód (woj. zachodniopomorskie), S7 – Zbójecka Góra (woj. małopolskie), Pepłowo Wschód i Zachód (woj. mazowieckie), S8 – Ochędzyn i Niwiska (woj. łódzkie), S17 – Niwa Babicka (woj. lubelskie), S19 – Kamień Wschód i Zachód (woj. podkarpackie), Janów Lubelski Wschód i Zachód (woj. lubelskie) oraz S61 – Górki Wschód i Zachód (woj. podlaskie), Niekrasy Wschód i Zachód (woj. warmińsko-mazurskie)” – wymienia Portal Samorządowy.
GDDKiA zapowiada w tym roku kolejne przetargi na dzierżawę 48 MOP-ów z funkcją komercyjną. Dotąd ogłoszono postępowania na 16 takich miejsc. Dzierżawcy będą zobowiązani do budowy stacji paliw, punktów gastronomicznych oraz — opcjonalnie — stacji ładowania pojazdów elektrycznych.