Poprawiony projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej przewiduje wprowadzenie dodatku dopełniającego w wysokości 2520 zł. Dodatek ten ma być wypłacany osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnego funkcjonowania.
Celem wprowadzenia tego świadczenia jest dodatkowe wsparcie finansowe dla osób, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji życiowej i zdrowotnej, wymagających szczególnej pomocy ze względu na swoją niepełnosprawność. Świadczenie ma na celu pokrycie dodatkowych kosztów związanych z codziennym funkcjonowaniem i opieką, które są niezbędne dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Kto może liczyć na specjalny dodatek do renty
Dodatek będzie przysługiwał osobom uprawnionym do renty socjalnej. Jak przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych, rentę socjalną można otrzymać, jeśli spełnia się dwa warunki: po pierwsze, jest się osobą pełnoletnią, a po drugie, całkowicie niezdolną do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Ta niezdolność musi powstać w jednym z następujących okresów: przed ukończeniem 18 lat, w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej – przed ukończeniem 25 lat, lub w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, na studiach doktoranckich albo w ramach aspirantury naukowej.
Dodatkowo należy pamiętać, że renta socjalna nie będzie przysługiwała osobom, które:
- Mają prawo do emerytury, renty (inwalidzkiej, strukturalnej, z tytułu niezdolności do pracy), świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
- Pobierają rentę z zagranicy.
- Są tymczasowo aresztowane lub odbywają karę pozbawienia wolności (z wyjątkiem dozoru elektronicznego).
- Mają prawo do polskiej renty rodzinnej przekraczającej 200 proc. najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
- Posiadają nieruchomość rolną powyżej 5 ha przeliczeniowych.