Powódź, która dotknęła we wrześniu południowo-zachodnią Polskę, a przede wszystkim Ziemię Kłodzką znajdującą się na terenie woj. dolnośląskiego, doprowadziła do ruiny znaczną część mienia, zarówno osobistego jak i należącego do firm. Ministerstwo Finansów opracowało więc zasady pomocy, z jakiej będą mogli skorzystać przedsiębiorcy z terenów zalanych przez wodę.
Powodzianie mogą później zapłacić podatek VAT, PIT i CIT
Dla podatku VAT termin zapłaty został odroczony do 25 stycznia 2025 roku. W przypadku PIT i CIT, przedsiębiorcy mogą wstrzymać się z płatnością zaliczek oraz podatków za okres od sierpnia do grudnia 2024 roku, co oznacza, że rozliczą te podatki dopiero w zeznaniu rocznym. Takie same zasady będą dotyczyć ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, minimalnego podatku od budynków oraz podatników CIT, których rok podatkowy różni się od roku kalendarzowego. Odroczenie obejmuje również podatki odprowadzane do urzędów skarbowych za pracowników zatrudnionych w poszkodowanych firmach.
„Powyższe rozwiązania dotyczą podatników i płatników poszkodowanych w wyniku powodzi, posiadających odpowiednio miejsce zamieszkania lub siedzibę albo zarząd oraz prowadzących działalność na terenach gmin objętych stanem klęski żywiołowej” – informuje przy tym resort finansów.
0 proc. VAT dla darowizn
Stawka 0 proc. VAT jest stosowana w przypadku darowizn różnorodnych towarów, takich jak żywność, koce, śpiwory i odzież, a także w przypadku nieodpłatnych usług, jak zakwaterowanie czy wynajem agregatów prądotwórczych, które mogą być niezbędne w łagodzeniu skutków klęsk żywiołowych. Ta stawka będzie obowiązywała dla darowizn dokonywanych od 12 września do 31 grudnia 2024 r.
Dodatkowo, od 24 września 2024 r. wprowadzono rozporządzenie, które umożliwia stosowanie stawki 0 proc. VAT na darowizny materiałów budowlanych przekazywanych poszkodowanym w wyniku wrześniowych zniszczeń. Stawka ta będzie miała zastosowanie do darowizn materiałów budowlanych realizowanych od dnia wejścia w życie rozporządzenia, czyli od 24 września 2024 r., aż do 31 marca 2025 r.
„Z rozwiązania mogą skorzystać przedsiębiorcy przekazujący darowizny na cele związane z pomocą ofiarom powodzi. Dotyczy ono wsparcia realizowanego za pośrednictwem podmiotów zwykle organizujących pomoc i dystrybucję świadczeń w tego rodzaju kataklizmach, tj.: organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych” – uściśla Ministerstwo Finansów.
2 tys. zł na zakup kasy fiskalnej
W odpowiedzi na wnioski przedsiębiorców z obszarów dotkniętych powodzią, Ministerstwo Finansów zdecydowało się również na wprowadzenie możliwości uzyskania zwrotu kosztów zakupu kasy fiskalnej do kwoty 2 tys. zł.
To wsparcie skierowane jest do tych przedsiębiorców, którzy stracili swoje kasy fiskalne w wyniku powodzi, a także posiadają miejsce zamieszkania lub siedzibę, bądź zarząd na terenach gmin ogłoszonych strefą klęski żywiołowej.
Czytaj też:
Rząd policzył, ile musi wydać na odbudowę po powodzi. Premier podał dokładną kwotę