W dolnej części tabelki w prawie jazdy znajdują się kody, które wskazują na określone ograniczenia dla kierowców, szczególnie tych z problemami ze wzrokiem. Krótkowzroczność albo dalekowzroczność nie są przeszkodą do otrzymania dokumentu, ale w obu przypadkach konieczne jest stosowanie odpowiednich środków korekcyjnych, takich jak okulary lub soczewki kontaktowe.
Jak wynika z danych Vision Express z 2024 roku, odsetek Polaków, którzy odczuwają pogorszenie jakości widzenia to już 55 proc. społeczeństwa. Aż 29 proc. Polaków ocenia stan swojego wzroku jako „zły” lub „bardzo zły”. Okulary lub soczewki powinno nosić już 20 mln Polaków.
Na pierwszym miejscu chorób dotykających polskie społeczeństwo znajduje się krótkowzroczność (57 proc. badanych). Drugie miejsce zajmuje astygmatyzm (38 proc.), a dalekowzroczność jest stwierdzana u 16 proc. respondentów.
Co stwierdza lekarz i zamieszcza w prawie jazdy?
Podczas badania wzroku, lekarz decyduje jaki kod znajdzie się w tabelce prawa jazdy:
- 01.01 – okulary,
- 01.02 – soczewki kontaktowe,
- 01.03 – okulary ochronne,
- 01.04 – szkła przyciemniane,
- 01.05 – przepaska na oko,
- 01.06 – możliwość wyboru między okularami a soczewkami.
To jest także podstawa dla policji do wystawienia mandatu.
Okulary to nie soczewki kontaktowe
Jeżeli lekarz w zaleceniach wypisał konieczność noszenia okularów, nie wolno ich samodzielnie zmieniać na soczewki kontaktowe. I odwrotnie. Mandat w tym wypadku może wynieść 500 zł.
Aby uniknąć problemów, warto podczas badania lekarskiego poinformować okulistę o swoich preferencjach dotyczących korekcji wzroku i wpisanie w dokumentację ostatniego kodu. Kod 01.06 daje możliwość wyboru między okularami a soczewkami, i na szczęście jest najczęściej stosowany przez lekarzy.