Podwyżka wieku emerytalnego u naszych południowych sąsiadów związana jest z bardzo niewydolnym systemem emerytalnym, tak przynajmniej podwyżkę wieku emerytalnego uzasadnia obecnie urzędujący w Pradze rząd.
Czesi zdecydowali się na podwyżkę wieku emerytalnego
Wiek emerytalny w Czechach rośnie obecnie w tempie dwóch miesięcy rocznie dla mężczyzn i kobiet bezdzietnych, podczas gdy dla kobiet z dziećmi tempo to wynosi sześć miesięcy rocznie. Ostatecznie dojdzie do jego zrównania dla obu płci. Ostatnie kobiety, które skorzystają z obniżonego wieku emerytalnego, to te urodzone w 1971 r. z pięciorgiem lub więcej dzieci. Obecny limit wieku emerytalnego wynosi 65 lat, ale nowa reforma, która wejdzie w życie w 2025 r., przewiduje jego dalszy wzrost, choć w wolniejszym tempie.
Zgodnie z nowymi przepisami wiek emerytalny zacznie wzrastać o jeden miesiąc rocznie, przekraczając 65 lat po raz pierwszy dla osób urodzonych w 1966 r. Docelowy limit 67 lat obejmie rocznik 1989 i wtedy dalsze podnoszenie wieku emerytalnego zostanie zatrzymane. Kobiety z dziećmi nadal będą korzystać z przejściowych przepisów, umożliwiających wcześniejsze przejście na emeryturę, jednak pełne zrównanie wieku z mężczyznami nastąpi do 2038 r. Dodatkowo, specjalne zasady dotyczą zawodów wymagających dużego wysiłku fizycznego, takich jak górnicy, ratownicy czy strażacy przemysłowi.
Emerytura w Czechach od 2025 r., jakie zasady
Od 2025 r. na wcześniejszą emeryturę będą mogli przechodzić pracownicy najbardziej wymagających zawodów z tzw. czwartej kategorii, jeśli przepracowali co najmniej 2200 zmian. Mogą wówczas przejść na emeryturę o 15 miesięcy wcześniej, a po 4400 zmianach – o 30 miesięcy. Każde kolejne 74 zmiany skrócą wiek emerytalny o miesiąc, maksymalnie nawet o pięć lat. Obecnie planuje się także wsparcie dla osób pracujących w trzeciej kategorii ryzyka, takich jak praca w trudnych warunkach cieplnych czy z nadmiernymi wibracjami. Pracodawcy mają być zobowiązani do wnoszenia składek na dodatkowe oszczędności emerytalne tych pracowników, co pozwoli im przejść na wcześniejszą emeryturę bez konieczności trwałego obniżenia świadczenia, informuje portal ceskeduchody.cz.
Przykłady pokazują, jak różne mogą być zasady. Na przykład małżeństwo bezdzietne urodzone w 1964 r. będzie mogło przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 61 lat i 10 miesięcy. Z kolei kobieta urodzona w 1963 r., która wychowała trójkę dzieci, może przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 59 lat i 2 miesięcy. Ratownik urodzony w 1965 r., dzięki odpracowanym 4410 zmianom, może zakończyć pracę w wieku 62 lat i 6 miesięcy, wymieniają Ceske Duchody.