Nastroje mieszkańców Ukrainy badano przez 10 dni na początku listopada br. W sondażu wzięli
udział Ukraińcy z różnych części kraju (poza okupowanymi przez Rosję terenami). Z
apyta
no ich o opinię o Polakach. W 2022 roku pozytywne zdanie o Polakach miało 83 proc. ankietowanych. Rok temu – 67 proc. W 2024 roku dobrą opinię o Polakach ma już tylko 41 proc. Ukraińców.
Ponad połowa - 53 proc. - respondentów uważa, że opinia ta jest „neutralna”, a 5 proc., że „zła”.
Kto najbardziej pomógł Ukraińcom?
Uczestników sondażu zapytano także o to, które z europejskich państw pomogło najbardziej Ukrainie pod względem wojskowym i humanitarnym. Na Wielką Brytanię wskazało 34 proc. badanych. Na drugim miejscu są Niemcy - 29 proc., a na trzecim Polska - 23 proc.
Eksperci są zdania, że na opinii Ukraińców zaważyły przede wszystkim protesty rolników na granicy. – Dla Polski sprawa miała wymiar w zasadzie wyłącznie polityczny, dla Ukraińców - godnościowy. Wysypywanie zboża interpretowali jako brak szacunku dla ich okupionej krwią pracy. Poza tym to wstrząsające skojarzenie: żywą traumą ukraińskiego społeczeństwa jest Wielki Głód – tłumaczyła w portalu gazeta.pl dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Skoro Ukraińcy nie potrafili znaleźć dla tego zjawiska racjonalnego wyjaśnienia, otworzyła się furtka dla teorii spiskowych. – Pamiętajmy, że Rosjanie są świetni w ich rozpowszechnianiu - dodała ekspertka.
Ukraińcy w Polsce 2024
Według GUS, liczba Ukraińców przebywających w Polsce wzrosła z około 1,5 miliona w 2022 roku, czyli po wybuchu wojny z Rosją, do około 1,8 miliona w 2024 roku. Na początku 2023 roku kobiety i dzieci stanowiły ok. 87 proc. osób z Ukrainy z numerem PESEL, a dzieci i młodzież ok. 43 proc. Wśród osób pełnoletnich kobiety stanowiły natomiast 77 proc. osób.
Z danych Urzędu do spraw cudzoziemców wynika, do końca września 2024 roku 4,5 tysiące obywateli Ukrainy złożyło w Polsce wnioski o ochronę międzynarodową.