Ponowne przeliczenie emerytury może znacząco podnieść nasze świadczenie. Co szczególnie ważne dla osób, które jeszcze wahają się, aby złożyć wniosek powinny wiedzieć, że ZUS nie obniży naszego dotychczasowego świadczenia, jeżeli przeliczenie nie będzie na naszą korzyść.
Ponowne przeliczenie emerytury – kto może wnioskować
Emeryturę lub rentę można przeliczyć w przypadku, gdy przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie były dostępne wszystkie dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia, które mogłyby zostać uwzględnione przy obliczaniu wysokości świadczenia.
Możliwość przeliczenia świadczenia istnieje również, gdy obecnie można udokumentować zarobki z lat poprzedzających przejście na emeryturę lub rentę, a także zarobki uzyskane po przyznaniu świadczenia. Kolejnym przypadkiem jest sytuacja, w której po przyznaniu świadczenia osoba nadal pracowała lub opłacała składki na ubezpieczenie społeczne, czytamy na stronie ZUS.
Zasady przeliczania świadczeń różnią się w zależności od tego, na jakich zasadach przyznano świadczenie. W dalszej części artykułu przedstawione zostaną szczegółowe informacje dotyczące tych zasad oraz możliwości przeliczenia emerytury lub renty.
Ponowne przeliczenie emerytury na nowych zasadach
Emeryturę przyznaną na nowych zasadach można przeliczyć, jeśli po jej przyznaniu osoba pracowała lub podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu, lub jeśli uzyskała nowe dokumenty wpływające na wysokość kapitału początkowego.
W takim przypadku można złożyć wniosek o ponowne obliczenie emerytury, uwzględniając składki zapisane po przyznaniu świadczenia. Składki te będą podzielone przez średnie dalsze trwanie życia ustalane w dniu złożenia wniosku. Zostaną uwzględnione tylko składki zapisane od pierwszego pobrania emerytury do miesiąca złożenia wniosku, a następnie podlegają waloryzacji.
Wniosek o przeliczenie można złożyć po roku, jeśli osoba nadal pracuje, lub bezpośrednio po zakończeniu zatrudnienia, wówczas przeliczenie następuje od miesiąca złożenia wniosku. Przeliczenia dokonuje się na podstawie składek zapisanych po przyznaniu emerytury.