Według danych Norweskiego Urzędu Statystycznego (SSB) z początku 2021 r., w Norwegii mieszkało ponad 117 tys. osób polskiego pochodzenia, w tym zarówno imigrantów, jak i ich dzieci urodzonych na miejscu. Polacy stanowią największą grupę mniejszości narodowych w kraju, odpowiadając za 11,79 proc. całej populacji imigrantów. Oznacza to, że wielu Polaków otrzyma lub już otrzymuje norweskie świadczenia emerytalne.
Norweska emerytura i życie w Polsce
Według serwisu dagsavisen.no, który powołuje się na dane norweskiej agencji Nav, ponad 59 200 osób otrzymuje obecnie emeryturę z Norwegii, mieszkając poza jej granicami. We wrześniu 2 proc. wszystkich wypłacanych świadczeń było przekazywanych za granicę. Podano również, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba emerytów otrzymujących norweskie świadczenia poza granicami kraju wzrosła o 52 proc.
Co najmniej kilka tysięcy z tych świadczeń trafia do Polski do osób, które pracowały w Norwegii, ale na jesień życia postanowiły powrócić do rodzinnego kraju.
Minimalna emerytura w Norwegii
Minimalna emerytura w Norwegii zależy od kilku czynników, takich jak status osoby ubezpieczonej (samotna lub w związku) oraz aktywność zawodowa partnera. Ważna jest również tzw. kwota podstawowa (Grunnbeløpet), która od 1 maja 2024 r. wynosi 118 620 NOK (ok. 43 793 zł), podaje serwis interia.pl.
W 2024 r. minimalna roczna emerytura w Norwegii to około 160 000 NOK, co odpowiada 59 093 zł według kursu z 18 listopada. Miesięcznie daje to około 4 924 zł. Świadczenie to jest dostępne również dla Polaków, którzy pracowali w Norwegii, a wniosek można złożyć za pośrednictwem ZUS.
Polacy, którzy przepracowali w Norwegii minimum 5 lat i byli objęci norweskim systemem ubezpieczeń społecznych (Folketrygden), mogą po ukończeniu 67 lat otrzymać minimalną emeryturę.
Pełna emerytura gwarantowana przysługuje jednak wyłącznie osobom z co najmniej 40-letnim okresem ubezpieczenia. W przypadku krótszego stażu, wysokość świadczenia zostanie proporcjonalnie obniżona.