Z programu Profilaktyka 40+ można skorzystać tylko do końca grudnia 2024 roku. Potem zostanie zlikwidowany. Powodem jest małe zainteresowanie Polaków darmowymi badaniami. Od lipca 2021 roku skorzystało z niego ok. 3,5 mln chętnych czyli zaledwie około 12 proc. uprawnionych. Osób w wieku 40+ jest w Polsce około 16 mln. Jak informuje NFZ, najchętniej badaniom poddają się osoby w wieku 40-49 lat. W tej grupie wiekowej 1 mln 21 tys. osób skorzystało z darmowych badań. Drugą grupę stanowią osoby w wieku od 60 do 69 roku życia – w ramach programu Profilaktyka 40+ zgłosiło 650 tys. osób. Natomiast wśród 50-59 latków było 620 tys. osób.
Różne badania w zależności od płci
Z programu Profilaktyka 40+ do końca 2024 roku może skorzystać każdy, kto skończył 40 lat, nie korzystał wcześniej z niego lub skorzystał, ale minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań w jego ramach i uzupełnił ankietę na internetowym koncie pacjenta (IKP) lub w przychodni POZ uczestniczącej w programie bądź w aplikacji mojeIKP. Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet:
- morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie glukozy we krwi
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
- poziom kreatyniny we krwi
- badanie ogólne moczu
- poziom kwasu moczowego we krwi
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwistężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie glukozy we krwi
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
- poziom kreatyniny we krwi
- badanie ogólne moczu
- poziom kwasu moczowego we krwi
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
- PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity
Wspólne badania dla obu płci
- pomiar ciśnienia tętniczego
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie
- obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)
Od 1 stycznia 2025 roku Ministerstwo Zdrowia planuje nowy program darmowych badań. – Planujemy rozszerzenie badań medycyny pracy, a także rozszerzenie możliwości lekarzy rodzinnych o kierowanie na inne badania, by ten system był bardziej powszechny – zapowiedział w rozmowie z dziennikarzem RMF FM wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.