We wtorek odbyło się spotkanie, zorganizowanego przez Naukową Fundację Polpharmy pod hasłem „Cała prawda o antybiotykach”. Lekarze debatowali na temat skuteczności i szkodliwości antybiotyków. Wnioski z debaty mogą napawać pacjentów niepokojem.
Lekarze: Pacjenci i lekarze popełniają błędy przy stosowaniu antybiotyków
Lekarze zgodzili się, że antybiotyki są niezbędne we współczesnej medycynie. Niestety, leki te są bardzo często niewłaściwie stosowane przez lekarzy i samych pacjentów. Lekarze bardzo często przypisują niewłaściwe dawki części pacjentów.
„Wielu lekarzy nadal trzyma się dawkowania z charakterystyki produktu leczniczego, która dotyczy pacjenta populacyjnego. Tam nie ma pacjenta otyłego, tam nie ma pacjenta w podeszłym wieku, kobiety ciężarnej w zaawansowanej ciąży, która ma zupełnie inne parametry farmakokinetyczne. W związku z tym często, nawet jak jest wskazanie do stosowania antybiotyku, to zostanie on zastosowany w sposób niewłaściwy, nie będzie spersonalizowany co do wyboru dawki” - tłumaczył dr hab. Jarosław Woroń, kierownik Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Przestrzegł też przed łączeniem antybiotyków z innymi lekami.
„Antybiotyki skojarzone z niektórymi lekami mogą wywoływać nagłą śmierć sercową, zwiększają ryzyko krwawienia po lekach będących doustnymi antykoagulantami” – ostrzegł farmakolog.
Najczęstszym błędem jest przepisywanie leku, gdy ten nie jest potrzebny. Przykładowo aż 96 proc. pacjentów cierpiących na zapalenie górnych dróg oddechowych nie potrzebuje leku biobójczego, bo infekcję wywołały wirusy.
Błędy popełniają również pacjenci. Eksperci zwrócili uwagę, że część z nich rezygnuje z terapii, gdy tylko poczują się lepiej. A to może prowadzić do nawrotu groźnej choroby i uodpornienia patogenów w ciele leczonego na środki bakteriobójcze.
Antybiotyki mogą zniszczyć naturalną florę bakteryjną
Lekarze przypomnieli też, że antybiotyki nie mogą być traktowane jako przysłowiowa witamina C. Nawet właściwe korzystanie z tych środków może prowadzić do wywołania nieporządanych skutków ubocznych.
„Nadużywanie tych leków doprowadza jednak do uszkodzenia flory bakteryjnej, którą później trudno odtworzyć” – przekonywał dr hab. Woroń.