Polacy niemal w 100 proc. segregują śmieci, ale nie podczas wizyty na cmentarzu. Po 1 listopada na wysypiska trafi prawie 120 tys. ton odpadów – szacuje Stowarzyszenie "Polski Recykling”. Będą to potłuczone lampiony, doniczki, zużyte znicze, nadpalone wstęgi, papier, celofan, wyschnięte i zmarznięte chryzantemy, gałęzie z iglaków oraz sztuczne kwiaty ze stroików. Wszystko razem trafi do wspólnych przepełnionych kontenerów. Zarządcy cmentarza z góry podpisują umowy na odbiór śmieci zmieszanych lub w ogóle nie udostępniają śmietników i proszą o zabranie śmieci ze sobą.
Dużo pytań, mało odpowiedzi
Z każdego grobu po świętach pozostaje od 3 do 9 kg odpadów, które według Sławomira Packa, prezesa Stowarzyszenia „Polski Recykling” po segregacji mogłyby zostać ponownie zagospodarowane. Pytanie tylko, czy na pewno i jak je segregować? Szklany znicz nie jest niestety w całości szklany. Często ma doczepione plastikowe ozdobne elementy. Czy i jak je oderwać? Czy sztuczne kwiaty to tylko plastik czy także tekstylia? Czy nadpalony plastik z zużytych wkładów nadaje się do odzysku? Czy kwiaty w doniczce i gałęzie z wieńców to materiał do pojemnika bio?
Czy szklany znicz jest tak szklany jak słoik?
Znicz wykonany jest z innego rodzaju szkła niż butelka czy słoik, więc powinien być wyrzucony do pojemnika na śmieci zmieszane – radzi warszawski ratusz. Plastikowe wkłady są często spalone, zanieczyszczone parafiną oraz dymem. Są wykonane z takiego rodzaju plastiku, którego w Polsce się w ogóle nie odzyskuje. Powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Jeżeli sztuczne kwiaty są wykonane tylko z plastiku, mogą trafić do żółtego pojemnika. Podobnie celofan i wstęgi. Jeżeli sztuczne kwiaty mają też inne materiały – wyrzućmy je do śmieci zmieszanych. Kwiaty cięte oraz małe gałęzie świerkowe czy jodłowe mogą trafić do pojemnika bio, ale kwiaty doniczkowe z ziemią i grube konary niech trafią do śmieci zmieszanych.
Aż miliard złotych rocznie to wydatki Polaków związane z Wszystkimi Świętymi, obliczyło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Zniczy i Świec. Rok temu w tej kwocie 700 mln zł stanowiły znicze, a 300 mln zł – kwiaty.