Chociaż liczba żłobków rośnie zarówno w obszarach miejskich jak i wiejskich, to jednak nadal duża część osób mieszkających poza obszarami miejskimi nie może skorzystać z opieki żłobkowej dla swoich dzieci z powodu braku ich dostępności w najbliższej okolicy.
Żłobków na wsiach przybywa, ale nadal zbyt wolno
Od 2003 r. liczba dzieci korzystających z opieki instytucjonalnej, zarówno w miastach, jak i na terenach wiejskich, systematycznie rosła. Na koniec grudnia 2023 r. w całej Polsce aż 177 tys. dzieci w wieku od 0 do 2 lat było objętych opieką w żłobkach oraz klubach dziecięcych. To imponujący wzrost, ponad siedmiokrotnie większy w porównaniu do 2003 r., kiedy to z takiej formy opieki korzystało jedynie 21 tys. maluchów. Ten dynamiczny rozwój wskazuje na rosnącą potrzebę i dostępność instytucjonalnych form wsparcia rodziców małych dzieci, wynika z danych zaprezentowanych w czwartek przez Polski Instytut Ekonomiczny.
Niski poziom dostępności opieki instytucjonalnej na terenach wiejskich wciąż stanowi jednak poważny problem w instytucjonalnej opiece nad dziećmi. Podczas gdy w 90 proc. gmin miejskich oraz w 71 proc. gmin miejsko-wiejskich działa co najmniej jeden żłobek lub klub dziecięcy, sytuacja w gminach wiejskich wygląda znacznie gorzej. Zaledwie 38 proc. gmin wiejskich posiada taką placówkę, co oznacza ograniczony dostęp do instytucjonalnej opieki nad najmłodszymi dziećmi na obszarach wiejskich, gdzie potrzeby tego typu wsparcia są często równie duże jak w miastach.
W 2022 r. żłobki i kluby dziecięce w Polsce dysponowały łącznie 206 tys. miejsc. W ciągu całego roku z ich usług skorzystało niemal 280 tys. dzieci, choć na koniec grudnia 2022 r. opieką instytucjonalną objętych było 177 tys. maluchów. Istotne różnice widoczne były w liczbie dzieci przypadających na jedno miejsce w tych placówkach: w gminach miejskich średnio było to 4 dzieci na miejsce, w gminach wiejskich aż 7,12, a w gminach miejsko-wiejskich średnio 6,4. Te dane pokazują, że w szczególności na terenach wiejskich występuje większa presja na dostępność miejsc w instytucjach opieki nad najmłodszymi.