Pomimo wielu dofinansowań, które można otrzymać na wymianę starego pieca o niskich normach emisyjnych, wciąż bardzo wielu nie zdecydowało się na wymianę swoich urządzeń. Jak się okazuje Unia Europejska zakaże korzystania również z pieców gazowych, które jeszcze niedawno były dotowane jako te niskoemisyjne.
Zakaz pieców gazowych
Piece gazowe są w Polsce bardzo popularne i do niedawna były uważane za ekologiczną alternatywę dla pieców węglowych. Program "Czyste Powietrze", realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze środków Unii Europejskiej, oferuje dofinansowania na wymianę pieców, co wspiera ich popularyzację.
Niemniej jednak, piece gazowe to również rozwiązanie przejściowe. Zgodnie z porozumieniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 7 grudnia 2023 r., dotyczącym nowelizacji dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD), planowane jest wycofanie tych urządzeń do 2040 r.
Nie została jasno wyjaśniona kwestia, czy piece gazowe zamontowane przed ustaleniem unijnych przepisów będą musiały nbyć uwusane. W grudniowym komunikacie Komisji Europejskiej można przeczytać, że "Państwa członkowskie będą również musiały określić szczegółowe środki dotyczące wycofywania paliw kopalnych w procesie ogrzewania i chłodzenia, tak aby do 2040 roku całkowicie wycofywać kotły zasilane paliwami kopalnymi", przypomina "Fakt".
Wycofywanie pieców gazowych będzie przebiegać stopniowo. Od 2025 r. nie będzie już możliwe uzyskanie dofinansowania na ich montaż, z wyjątkiem budynków, w których brak alternatywnego źródła ogrzewania. Od 2028 r. zakazane będzie instalowanie kotłów gazowych w nowych budynkach państwowych i samorządowych, a od 2030 r. w nowych budynkach prywatnych. W kolejnych latach, między 2035 a 2040 r., zakaz obejmie także istniejące budynki, w których podczas remontu będzie wymieniane źródło ciepła.