NBP po raz trzeci zbadał sytuację zarówno uchodźców, jak i przedwojennych migrantów z Ukrainy. To co nadal odróżnia ukraińskich uchodźców (czyli osoby, które przyjechały do Polski po 24 lutego 2022 roku), od migrantów przedwojennych to płeć. Dorośli migranci z Ukrainy to w większości kobiety – około 68 proc.
Rodzina, dzieci, świadczenia 800+
48 proc. migrantów przedwojennych i 29 proc. uchodźców przebywa w Polsce ze współmałżonkiem lub partnerem. Ponad 40 proc. uchodźców i 30 proc. migrantów przedwojennych mieszka w Polsce z niepełnoletnimi dziećmi. Niemal połowa (42 proc.) Ukraińców, którzy przyjechali do Polski przed wybuchem wojny ma wyższe wykształcenie. Podobnie jest w grupie uchodźców (48 proc.).
Sytuacja ekonomiczna uchodźców jest trudniejsza niż migrantów przedwojennych. Ich dochody z pracy w Polsce uzupełniają polskie świadczenia społeczne i zasiłki, przede wszystkim środki z programu Rodzina 800+. Co ciekawe, uchodźcy otrzymują także pieniądze z Ukrainy (pomoc finansowa od rodziny, emerytury i renty). Obok osób pracujących zdalnie (otrzymują wynagrodzenia z Ukrainy) oraz prowadzących własną działalność gospodarczą, zasiłek z Ukrainy otrzymują osoby niepracujące.
Dobra praca dla Ukraińców to IT, budownictwo i transport
Według NBP integracja migrantów i uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy obecnie przebiega wolniej niż w 2022 roku. Jednak migranci są częściej zatrudnieni na stałe i zdecydowanie rzadziej bezrobotni lub nieaktywni zawodowo. Obie grupy najwyższe wynagrodzenia otrzymują zajmując się informatyką, budownictwem i transportem. Najmniejsze zarobki są oferowane Ukraińcom w rolnictwie, w usługach dla gospodarstw domowych i w branży turystycznej.
W stosunku do 2022 roku mniej uchodźców pracuje (z 65 proc. w listopadzie 2022 do 62 proc. w obecnym badaniu). 25 proc. osób z tej grupy wciąż szuka w Polsce pracy, a co dziesiąty uchodźca nie pracował i nie szukał pracy.
Z raportu Narodowego Banku Polskiego wynika także, że poprawie uległa znajomość języka polskiego wśród uchodźców. Jedynie 13 proc. z nich deklaruje brak znajomości języka polskiego. Za to prawie 60 proc. migrantów przedwojennych ocenia, że bardzo dobrze zna język polski.