Treść obietnicy numer 7 to druga waloryzacja rent i emerytur z powodu wysokiej inflacji (wzrost cen towarów i usług), czyli takiej przekraczającej 5 proc. w pierwszym półroczu. Wprowadzona w życie będzie miała miejsce 1 września. Projekt zmiany ustawy został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Zwaloryzowane drugi raz emerytury i renty będą podwyższane na okres od 1 września roku, w którym przeprowadzana jest dodatkowa waloryzacja do ostatniego dnia lutego następnego roku kalendarzowego, tj. do dnia poprzedzającego terminem corocznej waloryzacji od 1 marca.
Raz świadczenia a raz kapitał początkowy
Obecnie roczna waloryzacja emerytur i rent odbywała się tylko raz w roku kalendarzowym i wypada 1 marca. Do waloryzacji stosuje się procentowy wskaźnik waloryzacji, czyli średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.
Dodatkowo, Główny Urząd Statystyczny wylicza również "inflację emerycką", która uwzględnia proporcje wydatków charakterystyczne dla budżetów gospodarstw domowych emerytów, a te są inne niż przeciętnych rodzin. W lipcu waloryzowany jest tylko zgromadzony kapitał początkowy oraz składki.
Co się dzieje z projektem drugiej waloryzacji?
W komunikacie Centrum Informacyjne Rządu informuje: „Projekt spełnił oczekiwania członków rządu. Rada Ministrów powróci do procedowania projektu, jeżeli pojawi się ryzyko przekroczenia 5 proc. inflacji. Na razie Ministerstwo Finansów nie przewiduje jednak takiego wzrostu. Mechanizm dodatkowej waloryzacji jest opracowany, a dalsze procedowanie projektu ustawy może zostać podjęte w każdym momencie, jeżeli będzie taka konieczność”.
Gotowy projekt dotychczas nie został skierowany do dalszych prac w Sejmie.