„Od 22 listopada do 30 grudnia br. rolnicy poszkodowani w wyniku wrześniowej powodzi będą mogli składać wnioski o pomoc do ARiMR” – czytamy w poniedziałkowym komunikacie resortu rolnictwa. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi precyzuje, że środki te mają być przeznaczone na „inwestycję odtwarzające potencjał produkcji rolnej". Pomoc przysługuje tylko gospodarstwom leżącym na terenach objętych stanem klęski żywiołowej we wrześniu 2024 r. Poszkodowane w powodzi osoby będą mogły otrzymać nawet 300 tys. zł.
Pomoc dla gospodarstw rolnych zniszczonych w powodzi. Można składać wnioski
Dofinansowanie można wykorzystać na naprawę lub odbudowę zniszczonej części gospodarstwa. Obejmuje to m.in. budowę, przebudowę czy remont budynków i budowli używanych wyłącznie do produkcji rolnej, przechowywania, magazynowania lub przygotowywania produktów rolnych do sprzedaży.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastrzegło, że pomoc nie obejmie naprawy lub odbudowy budynków, które powinny być ubezpieczone zgodnie z ustawą o obowiązkowych ubezpieczeniach, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Resort przedstawia warunki pomocy
Warunki przyznawania pomocy są jednak dość wyśrubowane. Trzeba będzie wykazać, że nasze gospodarstwo uległo w znacznym stopniu zniszczeniu na skutek niedawnej powodzi, która przetoczyła się przez południowo-zachodnią Polskę.
„Z pomocy mogą skorzystać rolnicy, którzy ponieśli straty w gospodarstwie na poziomie co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej lub zwierzęcej. Maksymalna kwota wsparcia wynosi 300 tys. zł, a wsparcie polega na refundacji 80 proc. kosztów kwalifikowanych” – napisano w komunikacie prasowym.
„W ramach pomocy możliwy jest zakup lub montaż instalacji technicznej, zakup wyposażenia, koszty rozbiórki i utylizacji materiałów szkodliwych pochodzących z rozbiórki, zakup nowych maszyn, urządzeń, tuneli foliowych oraz innego wyposażenia do produkcji rolnej, przechowalnictwa, suszenia, magazynowania, przygotowywania produktów rolnych do sprzedaży, zakup zwierząt gospodarskich wchodzących w skład stada podstawowego” – doprecyzowano.