Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zamierza przeprowadzić nowelizację przepisów dotyczącą możliwości ubiegania się o świadczenie 800 plus dla obcokrajowców. Z tego rządowego programu dla rodziców dzieci do 18. roku życia będą mieli korzystać tylko Ci, którzy pracują w Polsce. O szykowanych zmianach prawnych informuje "Fakt".
800 plus dla obcokrajowców ma być mniej dostępne
Jak ustalił „Fakt”, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych planuje zmiany w zasadach przyznawania świadczenia 800+ dla uchodźców z Ukrainy. Do tej pory warunkiem otrzymywania wsparcia był stały pobyt w Polsce z dzieckiem i uczęszczanie dziecka do polskiej szkoły. Nowe przepisy mają dodatkowo powiązać prawo do świadczenia z aktywnością zawodową rodziców oraz realizacją obowiązku szkolnego przez dzieci.
Nie podano jeszcze szczegółów, np. czy w przypadku pełnej rodziny wystarczy, że pracuje jeden z opiekunów. Resort zapowiada jednak wyjątki chroniące legalnie przebywających uchodźców przed utratą świadczenia w szczególnych sytuacjach. Dodatkowo planowana jest ściślejsza współpraca ZUS-u i Straży Granicznej, by lepiej kontrolować prawidłowość wypłat.
800 plus powodem sporu wewnątrz obecnego rządu
Planowane zmiany w zasadach przyznawania świadczenia 800+ dla uchodźców budzą napięcia w rządzie. Minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wyraźnie sprzeciwia się propozycji resortu spraw wewnętrznych, podkreślając, że świadczenie powinno przysługiwać wszystkim dzieciom mieszkającym w Polsce, bez względu na sytuację zawodową ich rodziców. Jej zdaniem wsparcie finansowe dla najmłodszych nie powinno być uzależniane od aktywności na rynku pracy dorosłych.
Tymczasem projekt, który zakłada powiązanie prawa do świadczenia z pracą rodziców oraz realizacją obowiązku szkolnego przez dzieci, jest już gotowy. W najbliższych dniach ma trafić pod obrady Rady Ministrów. Wprowadzenie tych przepisów może wywołać ożywioną dyskusję w rządzie i opinii publicznej, bo dotyczy tysięcy rodzin uchodźczych korzystających z programu.