Pal sześć o ile mieszkasz cały czas w tym samym miejscu i adres zameldowania jest adresem zamieszkania, na który przychodzi korespondencja z ZUS. Ale nie zawsze tak jest.
Zmiana mieszkania bez powiadomienia urzędów może pociągnąć za sobą nieoczekiwane konsekwencje. „Z korespondencją potencjalnie może się zapoznać osoba do tego nieuprawniona. W takim przypadku istnieje ryzyko naruszenia Państwa praw" – przestrzega ZUS. Urząd nie precyzuje konsekwencji, ale są one znane. Mając dostęp do imienia, nazwiska, adresu i numeru PESEL oszust bez kłopotu weźmie kredyt na cudze konto.
Adres nieaktualny, decyzja skuteczna
ZUS wysyła listownie mnóstwo komunikatów do Polaków. Na przykład zawiadamia o przyznaniu trzynastej lub czternastej emerytury, zwraca źle wypełnione wnioski, informuje o zmianie wysokości renty lub świadczenia emerytalnego po obowiązkowej waloryzacji.
„Jeśli adres nie jest aktualny, a my wyślemy na ten adres korespondencję, to będzie ona doręczona skutecznie” – czytamy w specjalnym komunikacie ZUS na stronie internetowej.
Zrób to pisemnie, ustnie lub online
Nie odbierzesz listu w terminie, przepadnie możliwość odwołania się od decyzji ZUS, lub poprawienia wniosku, który bez tego zostanie odrzucony. ZUS przypomina, że dostarczenie listu na nieaktualny adres nie sprawia, iż dokument uznawany jest za niedoręczony. Przeciwnie. Źle doręczony list też ma skutek prawny – tak jak doręczony.
Wniosek o zmianę danych adresowych można w ZUS wypełnić osobiście lub upoważnić do tego inną osobę. Sprawę można załatwić także listownie oraz online – przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Urząd ma 30 dni na zmianę danych adresowych.
Renciści i emeryci mogą także wyznaczyć pełnomocnika do odbioru korespondencji z ZUS. Urząd zaleca najpierw konsultację telefoniczną przez infolinię.