90 proc. Europejczyków uważa, że jest ono najważniejszym symbolem świąt. Świąteczna choinka symbolizuje nadzieję i wieczne życie. W Polsce na choinki najczęściej wybieraliśmy świerk pospolity, który pięknie pachnie lub świerk kłujący, znany powszechnie jako świerk srebrny. Powodzeniem zawsze cieszyła się także jodła.
Abies alba czy nordmanniana?
W Polsce naturalnie występuje jodła pospolita (Abies alba). Niestety w tym roku modna jest jednak jodła kaukaska (Abies nordmanniana), która w warunkach naturalnych rośnie w zachodniej części Azji, górach Kaukazu, w Turcji, Rosji, Gruzji i w Azerbejdżanie. Jodła kaukaska lubi łagodny nadmorski klimat, dużą wilgotność powietrza, częste opady, niezbyt mroźne zimy, niezbyt upalne lata i gleby dobrej jakości.
Do Polski jodła kaukaska przyjeżdża z Niemiec, Danii, Austrii lub Holandii. Niemcy co roku sprzedają około 26 mln jodeł kaukaskich. W Danii uprawia się ich 100 mln a na eksport do Polski wyjeżdża nawet 10 mln drzewek. Jodły kaukaskie reklamowane są jako "najlepsza choinka w domu. Niekłujące, miłe w dotyku igliwie idealnie wkomponuje się domową atmosferę. Niepowtarzalny zapach lasu żywej choinki docenią wszyscy domownicy". Na dodatek ten gatunek jodły nie gubi igieł. Taka choinka wytrzyma w domu ponad miesiąc.
W co ubrać tegoroczną choinkę?
Świąteczne trendy nieustannie się zmieniają, a co roku pojawiają się nowe pomysły na wyjątkowy nastrój. W tym roku króluje kolor fioletowy, szmaragdowy, beżowy i biały. Zawsze jednak obroni się tradycja:
- bombki i kokardy w kolorze czerwonym – symbol krwi Jezusa Chrystusa
- świeczki lub lampki choinkowe – symbol światła Chrystusa
- Orzechy – wierzono, że pomagają one wyswatać młodych
- Anioły – opiekują się domem
- Pierniczki – gwarantowały dostatek domownikom
- Jabłka – miały pomóc zachować zdrowie i urodę
- Gwiazda – oznacza Gwiazdę Betlejemską, za którą podążali Trzej Królowie