Opublikowany projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczy norm jakościowych dla biomasy drzewnej, zmienia zasady sprzedaży i spalania biomasy produkowanej w Polsce jak i tej sprowadzanej z zagranicy. Nowe regulacje mają dotyczyć gospodarstw domowych i kotłów o mocy do 1 MW.
Zmiana przepisów jest częścią reformy programu "Czyste Powietrze" oraz realizacją jednego z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy.
Koniec dobrowolnej certyfikacji biomasy
"Obecnie wymagania jakościowe dla pelletu czy też brykietu drzewnego spalanego w indywidualnych urządzeniach grzewczych zawarte są w instrukcjach obsługi urządzeń grzewczych w formie wykazu zalecanych parametrów jakościowych paliwa oraz informacji, że stosowanie paliwa o innych parametrach może spowodować nieprawidłową pracę urządzenia i utratę gwarancji. Certyfikacja jest dobrowolna" – tłumaczą konieczność zmiany przepisów autorzy projektu.
Polscy producenci, którzy dbają o certyfikację produktów, przeznaczają je głównie na eksport. Na polskim rynku do tej pory zostawała biomasa bez informacji o jakości. Po wejściu przepisów w życie, dom będzie można ogrzewać pelletem, którego średnica wyniesie od 6 do 8 mm i długości 3,15 – 40 mm.
Ściśle określona wilgotność oraz wartość opałowa
Podobnie szczegółowe przepisy będą dotyczyły wilgotności i zawartości substancji chemicznych informuje portal Interia: „w stanie roboczym wilgotność nie będzie mogła przekraczać 10 proc., a w stanie suchym 1,2 proc. Zawartość frakcji drobnej będzie musiała być niższa niż 1 proc., a dodatków chemicznych mniejsza niż 2 proc. Minimalna wartość opałowa pelletu będzie musiała wynieść 16,5 MJ/kg”.
Zmniejszy się także dopuszczalna zawartość popiołu w pellecie. Dotychczas było to 1,2 proc., teraz parametr ten zmniejszy się do 0,7 proc. Parametry jakościowe ustalone zostały na podstawie ekspertyz Instytutu Ochrony Środowiska oraz Instytutu Technologii Paliw i Energii.