Tego z wakacji nie przywoź. Kary są boleśnie wysokie i egzekwowane
Władze włoskiej wyspy Sardynia zabraniają wywożenia z wyspy muszelek, kamyków czy białego piasku na pamiątkę. Od 2017 roku, co roku turystom odbierane są setki kilogramów takich wakacyjnych skarbów. Dostają za to kary od 500 euro do 3 tysięcy euro. Mimo ostrzeżeń na włoskich lotniskach wciąż rekwirowane jest nawet 50 kg piasku dziennie.
Podobne kary obowiązują również we Francji, Grecji, w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Chorwacji. Także poza Europą.
Lista zawiera 34 tysiące zabronionych gatunków roślin i zwierząt
Od 1973 roku obowiązuje konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Znana jest również jako Konwencja Waszyngtońska lub CITES. Zawiera listę 34 tys. gatunków roślin i zwierząt, które znajdują się pod ścisłą ochroną.
Polska jest również stroną tej umowy, dlatego nie możemy przewozić przedmiotów wykonanych ze skóry dzikich zwierząt (w tym wilków, niedźwiedzi, krokodyli), muszli, koralowców i produktów leczniczych zawierających pochodne zwierzęce.
Ograniczenia dotyczą także broni, żywności, napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych.
430 euro samolotem i 300 euro samochodem to górne limity
Polacy najczęściej przywożą z zagranicznych wojaży muszle, fragmenty rafy koralowej oraz wyroby skórzane, m.in. torebki, paski i portfele ze skóry krokodyli, węży czy waranów. Ponadto zdarzają się również próby wwiezienia do kraju biżuterii z koralowców, przedmiotów wykonanych z kości słoniowej czy suszonych koników morskich – poinformowała na lamach PAP Małgorzata Krok, zastępczyni szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Za naruszenie Konwencji Waszyngtońskiej i przywóz towarów objętych ochroną bez odpowiednich certyfikatów grozi ich konfiskata oraz kara „pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, kara grzywny albo obydwie te kary łącznie” – wyjaśnia Małgorzata Krok.
Wracając z zagranicznych wakacji samolotem, możemy przewieźć prezenty o maksymalnej wartości 430 euro. W przypadku drogi lądowej limit ten wynosi 300 euro. Przewożąc więcej niż 10 tys. euro, należy zgłosić to funkcjonariuszom na granicy.