Ulga podatkowa za zieleń. Niższy podatek od nieruchomości
Podatek od nieruchomości w 2025 roku będzie uzależniony od stawek maksymalnych ustalonych przez Ministra Finansów, które zostały podwyższone w porównaniu z 2024 rokiem o 2,7 proc.
Ostateczne stawki w danej gminie zostaną ustalane przez jej radę, jednak nie mogą przekraczać wartości maksymalnych.
Nowości w podatku na 2025 rok
Podatek od nieruchomości musi płacić zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca posiadający własną nieruchomość. Daninie podlegają grunty, budynki i budowle związane z działalnością gospodarczą.
Od początku 2025 roku obowiązują nowe definicje budynku i budowli, wprowadzone w nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, co oznacza też konieczność złożenia po raz pierwszy deklaracji DN-1 na nowych zasadach.
Ulga za zazielenienie nieruchomości
Zwolnienie z podatku od nieruchomości może wynikać zarówno z przepisów ustawy, jak i z rozporządzeń czy uchwał gmin. Najczęściej korzystają z niego właściciele gruntów i budynków wykorzystywanych do działalności rolniczej, lasów czy rybactwa. Osoby posiadające działki i domki letniskowe lub działkowe mogą także korzystać z ulg, zwłaszcza w gminach, które mają własne regulacje w tym zakresie.
Nowością jest ulga za zazielenienie nieruchomości. Chodzi o działania polegające na posadzeniu roślin na dachach lub elewacjach budynków – ogród wertykalny, zielona fasada budynku, ukorzenienie w ziemi. Ulga ta funkcjonuje już w Katowicach czy Kaliszu, a w planach mają ją także kolejne miasta.
Właściciele nieruchomości, którzy zdecydują się na zainwestowanie w zazielenianie swoich domów, budynków czy ogródków działkowych, mogą ubiegać się o obniżenie wysokości podatku od nieruchomości. Ulga ta ma zachęcać do działań proekologicznych i poprawiać jakość powietrza oraz estetykę miasta.